16 czerwca 2024

ZBLIŻA SIĘ V NIEDZIELA WIELKANOCNA. WRACAMY DO KULTU

Zbliża się V niedziela wielkanocna. W tym roku przypada na 15 maja. Będzie to sto dwudziesta piąta rocznica przybycia do naszej Świątyni Obrazu Matki Bożej Hanneńskiej ( kopia ikony Matki Bożej Poczajowskiej z Ukrainy). Obraz  został przyniesiony w uroczystej procesji przez licznie zgromadzony lud. Ale już wcześniej zasłynął cudownymi znakami, które były podstawą do niezwykłego kultu Obrazu. Kult ten odbywał się w Świątyni w każdą V niedzielę wielkanocną i trwał nieprzerwanie przez siedemdziesiąt lat. Został sztucznie wygaszony w 1970 roku z racji ustanowienia dla miejscowego kościoła odpustu pw. Matki Bożej Częstochowskiej. 

Ks. Marek Uzdowski, obecny proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie tak wspomina pewne wydarzenie sprzed dwudziestu ośmiu lat: „W 1994r. na odpuście parafialnym w Przegalinach Dużych byłem świadkiem rozmowy dwóch księży. Jednym z nich był ówczesny proboszcz parafii w Hannie ks. Wiesław Głowacki. Nieznany mi ksiądz zadał pytanie: „Jak tam twoja Matka Boża Ukraińska, czy jest tam jeszcze coś?” Ks. Wiesław Głowacki odpowiedział: „Nie, już nie ma nabożeństw”. Dopiero gdy przybyłem do Hanny i odtworzona została historia Obrazu to zrozumiałem co znaczyły słowa „Twoja Matka Boża Ukraińska” oraz jakich „nabożeństw już nie ma…”

W najbliższą V niedzielę Wielkanocną WRACAMY do nabożeństwa. Będą to trzydniowe uroczystości, tj. piątek, sobota i niedziela. Szczegółowy rozkład poszczególnych dni podamy wkrótce.

Pełna historia obrazu Matki Bożej Hanneńskiej znajdziecie Państwo w zakładce Obiekty/Kościół/Matka Boża Hanneńska.