25 maja 2024

Statystyki za 2020 rok oraz plany na 2021r.

W 2020 roku Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie nawiedziło ponad pięć tysięcy osób. Stronę internetową w całym poprzednim roku odwiedziło cztery tysiąca internautów, którzy wchodzili w sumie ponad dziesięć tysięcy razy.

Poprzedni rok naznaczony COVID-19 przyniósł zmiany w funkcjonowaniu hanneńskiego centrum. Niestety prawie wszystkie uroczystości zostały odwołane lub przeniesione na następny rok. Na szczęście w miarę normalnie odbywało się przyjmowanie turystów i pielgrzymów. Oprowadzanie odbywało się oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Przez cały rok według stałego porządku celebrowane były Msze Święte i nabożeństwa. We wrześniu odbyła się transmisja niedzielnej Mszy Świętej pokazywana w TVP Lublin oraz TVP Polonia, którą według szacunków śledziło ponad dwa tysiące wiernych.

Ubiegły rok to wiele wyróżnień i odznaczeń. Zabytkowy kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim, niezwykle prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany” w kategorii architektura i budownictwo drewniane. Przyznano nam również Laur Konserwatorski za realizację konserwatorską i szczególną dbałość o przywrócenie zabytkom dawnej świetności. Natomiast Proboszcz parafii ks. Marek Uzdowski oraz Wójt Gminy Hanna Grażyna Kowalik zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką za opiekę nad zabytkami.

2021 rok stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Pragniemy, aby pielgrzymi i turyści przybywający do Hanny byli przyjęci jak najlepiej. W tym celu utworzyliśmy miejsca noclegowe. Jeśli tylko pandemiczne warunki pozwolą to uruchomiony zostanie również punkt gastronomiczny. Mamy także nadzieję, że tegoroczne uroczystości będą mogły dojść do skutku. Niebawem opublikujemy ich listę w zakładce wydarzenia. Pragniemy, aby Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie było miejscem przyjaznym dla zwiedzających, a ci wracali jak najczęściej i polecali nas innym.